Ważnym czynnikiem w podejmowaniu decyzji o zakupie wózków widłowych z przeciwwagą jest ergonomia. Do dyspozycji użytkowników zostały właśnie oddane nowe funkcje platformaardowe i opcje wózków widłowych z serii Yale Veracitor VX, które są napędzane silnikami spalinowymi wewnętrznego spalania. Funkcje te zapewnią operatorom wyjątkowy komfort pracy, dzięki czemu kierownictwo flot i magazynów będzie mogło uzyskać większą wydajność.

W każdym modelu Yale punkt centralny stanowi ergonomia stanowiska operatora. Nowe usprawnienia w rodzinie wózków widłowych Yale Veracitor VX to jeden z największych pakietów modernizacyjnych, jakie firma Yale kiedykolwiek wprowadziła w swoich produktach.

Komfort operatora został zwiększony dzięki nowemu, w pełni amortyzowanemu fotelowi montowanemu we wszystkich modelach jako platformaard, podłokietnikowi ze zintegrowanym modułem mini-dźwigni sterującej oraz nowemu układowi wydechowemu, który znacznie zmniejsza poziom hałasu i poprawia jego jakość.

Nowy, w pełni amortyzowany fotel Yale montowany jako platformaard

„Zaprojektowanie wygodnego wózka widłowego nie przynosi korzyści wyłącznie operatorowi. Zapewnia ono również znaczne korzyści finansowe firmie, ponieważ przyczynia się do zwiększenia wydajności. Operatorzy pracujący w komfortowych warunkach rzadziej mają problemy z kręgosłupem i zmęczeniem. Mogą oni dłużej pracować w pełnym skupieniu, przez co stają się znacznie bardziej wydajni od operatorów wózków widłowych, które nie posiadają takich przydatnych funkcji” – wyjaśnił Steve Ridgway, kierownik ds. marki Yale.

Dyrektywa UE (2002/44/WE) zobowiązuje pracodawców zatrudniających operatorów wózków widłowych do mierzenia poziomu wibracji, na które operatorzy są narażeni podczas pracy, i do podejmowania odpowiednich działań w zakresie kontroli ryzyka dotyczącego pracowników.

„W pełni amortyzowany fotel Yale FLM80, który jest obecnie montowany jako platformaard w każdym wózku widłowym Yale Veracitor VX o udźwigu do 5,5 tony, został zaprojektowany z myślą o operatorze. Zapewnia on o wiele bardziej równą jazdę, mniejszy poziom wibracji ogólnych i lepszy komfort dla kierowcy w trakcie całej zmiany. Testy w pełni amortyzowanego fotela Yale FLM80 przeprowadzone zgodnie z normą EN 13059* wykazały, że poziom wibracji ogólnych w wózkach z serii Yale Veracitor VX wyniósł 0,6 m/s2 – znacznie mniej w porównaniu ze platformaardowymi produktami konkurencji” – dodał Ridgway.

Na poziom wibracji ogólnych wpływa jeszcze kilka innych usprawnień, w tym zwiększenie przesunięcia amortyzowanego fotela z 60 mm do 80 mm, dzięki czemu fotel jest odpowiedni dla operatorów ważących od 45 do 135 kg, a także poprawienie oddzielnego oparcia fotela. Możliwość regulowania fotela aż o 150 mm do przodu i do tyłu pozwala zarówno najniższym (160 cm) jak i najwyższym (>194 cm) operatorom uzyskać idealne ustawienie fotela.

Dzięki regulowanemu układowi zawieszenia z czytelnym wyświetlaczem operatorzy nie muszą znać swojej dokładnej wagi, aby ustawić fotel w optymalnej pozycji roboczej. Wystarczy jedynie wyregulować pokrętło fotela tak, aby wskazówka znajdowała się pośrodku wyświetlacza. Dzięki temu o wiele łatwiej jest zachować optymalną pozycję fotela dla dowolnej liczby operatorów danego wózka.

Intuicyjne sterowanie za naciśnięciem przycisku

Standardowy, w pełni amortyzowany fotel Yale FLM80 może być wyposażony w intuicyjny moduł mini-dźwigni Yale Accutouch zintegrowany z regulowanym podłokietnikiem.

“Sterowanie modułem mini-dźwigni Accutouch opiera się na intuicyjnej obsłudze przycisków. Wszystko, czego operator potrzebuje do sterowania pojazdem, znajduje się w zasięgu ręki i jest na właściwym miejscu, w tym dźwignia kierunku jazdy, funkcje hydrauliczne i klakson. Elementy te są ustawione pod optymalnym kątem dla ramienia, nadgarstka i dłoni, dzięki czemu operatorzy mogą łatwo i szybko przyjąć najwygodniejszą pozycję” – wyjaśnił Ridgway.

Ponadto podłokietnik z modułem mini-dźwigni Accutouch jest w pełni regulowany w trzech kierunkach. W odróżnieniu od większości wózków widłowych innych producentów wyściełany podłokietnik został umieszczony po obu stronach siedzenia, aby zapewnić większy komfort podczas długotrwałej pracy.

Moduł mini-dźwigni Yale jest montowany jako platformaard w modelach Veracitor VX z kategorii “Wydajne”, a jako opcja w wózkach z kategorii “Podstawowe” i “Opłacalne”, w których tradycyjne mechaniczne dźwignie są montowane w osłonie. Dźwignie montowane w osłonie są preferowane przez niektórych operatorów, zwłaszcza w warunkach wymagających noszenia rękawic.

Zmniejszenie poziomu hałasu i poprawienie jego jakości

Istotny element programu doskonalenia produktów Veracitor VX stanowi wprowadzenie nowego układu wydechowego opracowanego specjalnie dla tej serii wózków widłowych napędzanych silnikami spalinowymi wewnętrznego spalania. Układ ten zdecydowanie poprawił jakość powietrza i zmniejszył poziom hałasu.

Nowy tłumik, pionowa rura wydechowa oraz tłumik wlotu powietrza w połączeniu z wyciszającą hałas osłoną podwozia powodują zmniejszenie poziomu hałasu do 79 dBA platformaardowo lub 77 dBA po zamontowaniu pełnej kabiny operatora. Dzięki temu Veracitor VX jest jedną z najcichszych serii wózków widłowych napędzanych silnikami spalinowymi wewnętrznego spalania dostępnych na rynku.

„Program rozwoju serii Yale Veracitor VX jest kolejnym dowodem zaangażowania firmy Yale w ciągłą rozbudowę odnoszących duże sukcesy wózków widłowych napędzanych silnikami spalinowymi wewnętrznego spalania z przeciwwagą. Zaawansowane elementy ergonomiczne wprowadzone niedawno w serii elektrycznych wózków widłowych z przeciwwagą Yale V, a teraz dostępne również w serii Veracitor VX, zostały opracowane głównie z myślą o komforcie operatora i ergonomii jego stanowiska. Dzięki nim firmy odniosą korzyści wynikające z lepszej pracy operatów i zwiększenia wydajności” – dodał Ridgway.

Firmy korzystające już z wózków widłowych Yale Veracitor VX mogą poznać zalety nowego, w pełni amortyzowanego fotela Yale FLM80, kontaktując się z lokalnym przedstawicielem, który chętnie pomoże je zamontować w wózkach widłowych wchodzących w skład ich floty.

Więcej informacji na temat wózka Yale Veracitor VX na stronie www.emtor.plCreated 01-12-2010